Svenska Magasinet - Din Svenska tidning i Spanien
EspañolEnglishDanskNorsk
Annons - Svenska magasinet

Gratisgolf för trogna AHN-golfare

Annons - Svenska magasinet
Fyra av golfarna ute på banan Kent Landerskog John Stenvall Conny Hagström och Ralf Viksten (Foto: Tage Skoog)

Fyra av golfarna ute på banan Kent Landerskog John Stenvall Conny Hagström och Ralf Viksten (Foto: Tage Skoog)

Gratisgolf för trogna AHN-golfare

2013-03-26

Söndagen den 24 mars genomförde AHN en av vårens stora tävlingar på Lauro golfklubb. Under året har det strömmat golfare till klubben i en stor mängd, 400 nya golfare. AHN har aldrig haft så många medlemmar, som uppgivit golf som intresse, som nu.


Skicka till en vän

Av Tage Skoog

Ekonomin är - trots dagens gratisgolf -god. Klubbens golfavdelning står starkare än någonsin. Eftersom föreningen inte har något vinstintresse, så sker alltid allt spel till nettopriser. Anmälningar till AHN - dagen hade ändrats till att gälla alla golfare, som troget spelade med AHN. Det var många som anmälde sig och startfältet var maximerat till 90 spelare. Att det lockade många kunde ju bero på att det var helt gratis att spela, och en fantastisk buffé middag efter golfen, kostade endast 18 euro.
 
Hela banan var reserverad för AHN. Man startade på alla tee samtidigt ,så kallad Shoutgun -start. Solen strålade hela dagen fram till att man hade ett par hål kvar att spela, då man fick såväl lite moln över sig som några regndroppar.
 
Lauro som bana är väl inte kustens svåraste, men den har sina klurigheter. Man kan ta chansen , att spela över områden, där bollen med stor lätthet försvinner, för att vinna några meter för bättre inspel. Men det är vådligt. Har man tur och helst är spelskicklig, så kan det löna sig. Oftast inte.
 
Fjärde hålet - par tre upp på kullen som ligger nästan uppe i himlen är inte lätt! Därom vittnar de få noteringarna om närmast flagg . En spelare ,som var helt outstanding på närmast hål, var Theres Tellefsen, en ung dam på endast 15 år och handikapp 4,6, som i stort sett la bollarna precis dit hon ville. Det betydde ju på korthålen ,att hon ville lägga dem nära hål. Å visst gjorde hon det. På tre av de fyra korthålen, så var hon den dam, som kom närmast hål. Otroligt helt enkelt!
 
Bland så många spelare borde det ju åtminstone finnas några, som har någon sorts tur och kommer nära pin. Vad månde bliva av en sådan flicka.? Hon överöstes av priser för sitt spel. Oftast är det dock sådana priser, som inte 15 åringar får använda sig av. Sådant är emellertid utbytbart till annat. Jag såg tävlingsledning och sponsorer vandra in till klubbens shop för att finna ut vad.
 
Det fanns ett stort prisbord, som givmilda sponsorer skänkt till AHN -dagen. Nordea med Jesper Hertz bar fram vinflaskor i stor mängd till prisutdelningen. Likaså Mäklarringen genom Carina Theorén. Kustens mest värdefulla lottpris var dock Lauros gåva med ett värde av 1380€ . Det vanns av Paul Erixon. Detta pris utlottades bland alla spelare oavsett resultat.
 
Bland andra vinnare kan nämnas damklassens Margareta Andersson, spelade på 35 poäng , samma som ungdomsklassens Theres Tellefsen . På herrsidan vann Thomas Gromer på 37 poäng.
 
 

Prisbord

Prisbord

Theres Tellefsen flankerad av Eckhard Metzner och Nordeas Jesper Hertz.

Theres Tellefsen flankerad av Eckhard Metzner och Nordeas Jesper Hertz.

Jesper Hertz från Nordea ger vinnare Damer Margareta Andersson en låda vin Eckhardt Metzner till höger.

Jesper Hertz från Nordea ger vinnare Damer Margareta Andersson en låda vin Eckhardt Metzner till höger.

Vinnare Herrar Thomas Gromer

Vinnare Herrar Thomas Gromer

Sportchef Lauro Tove Pedersen som överräcker ett kuvär med en veckas fritt boende och spel på Lauro till Paul Erixon. Eckhardt Metzner tittar på.

Sportchef Lauro Tove Pedersen som överräcker ett kuvär med en veckas fritt boende och spel på Lauro till Paul Erixon. Eckhardt Metzner tittar på.


Dagens prislista såg ut som följer.

Damer:

1. Margareta Andersson 35 poäng
2. Kerstin Nilsson 33 påäng
3. Ellen Fröland 33 poäng
4. Marit Kolstad 32 poäng
5. Sigrid Fridström 32 poäng
 
Herrar:
1. Thomas Gromer 37 poäng
2. Reidar Halvorsen 37 poäng
3. Stefan Gustafsson 36 poäng
4. Geir Fröland 35 poäng
5. Kalle Theoren 33 poäng
 
På det stora prisbordet fanns det ett antal golfhäften, med 50 % greenfee rabatt på 400 olika golfbanor i Europa, som lottades ut.
 
Lauro hade dukat upp en fantastisk dansk buffé med allt vad det innebär - sill lax, sallader, olika kött- rätter och massor av grönsaker därtill, samt en efterrätts- buffé med olika typer av tårta med någon sorts sås till.
 
Mätta och belåtna efter en bra dags spel avslutas dagen med, att samtliga deltagare tackade AHN och sponsorer för en fantastisk dag.

Conny Hagström slår in bollen mot green just när det börjar regna lite grand

Conny Hagström slår in bollen mot green just när det börjar regna lite grand


Axplock av ÄLDRE ARTIKLAR ur Svenska Magasinets stora arkiv:Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Vittsjö
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
LÄS SENASTE SvM
Senaste numret av Svenska Magasinet
PRENUMERERA PÅ Svenska Magasinet

Annons - Svenska magasinet
AKTUELLA TEMPERATURER
© 2021 Svenska Magasinet - Ditt Svenska Magasin i Spanien

Kontor / Oficina

Öppet/Horario:
Besökstid: 10:00-14:00
Telefontid: 10:00-18:00

Adress/Dirección:
Calle Quemada 6
29640 Fuengirola

Kontakt / Contactar

Telefon: (+34) 952 665 007

Distribueras GRATIS

På över 250 ställen utefter Solkusten som frekventeras av svenskar. Bland annat: Advokater, Banker, Frisörer, Föreningar, Golfbanor, Konsulat, Kyrkan, Köpcentra, Läkare, Resebyråer, Restauranger, Supermercados, Skolor, Tandläkare, m. fl.

Upplaga: 8-10.000 ex per mån
Webbesök: mer än 200 000 per månad, över 7 000 unika om dagen
© Eftertryck endast tillåtet efter avtal
© Reproducción total o parcial sólamente permitida tras autorización

Svenska Magasinet i Spanien

Utgivare/Editor: Melkerson and Nott S.L.
Annonser/Publicidad: (+34) 952 665 007
Depósito legal: MA 143-94
ISSN: 1579 - 9255