Nytt coliving-projekt för pensionärer i Rincón de la Victoria

av | nov 19, 2025 | Bostad, Näringsliv, Nyheter

Belägget på avenida de Picasso 13 mellan Cueva del Tesoro och El Cantal i Rincón de la Victoria öster om Málaga blir ”cohousing silver” det första projektet. 

Det ser ut som vilket bostadsområde som helst med gemensamma utrymmen som pool, trädgårdar eller fruktträdgårdar.

Det är för pensionärer eller de som närmar sig pensionen och som kan bidra med ett kapital på cirka 140 000 euro till kooperativet med namnet Tartessos Cohousing Senior Málaga. Beloppet justeras efter inflation och konsumentprisindex.

I gengäld har de rätt att använda bostäderna som deras ättlingar kan ärva.

Totalt handlar det om en investering på 11 miljoner euro med 65 ”medlemmar”.

2019 inleddes projektet efter att lämplig mark hittats – en plats där ett kloster tidigare låg.

De boende får all den nödvändiga hjälp de behöver i sin egen bostad, säger kooperativets ordförande, José Antonio López, som tillägger att bostadsprojekt, sett till storleken, är det största i Spanien.

Projektet följer även stadsplaneringen då tomten var avsedd för social välfärd.

– Det handlar inte om någon spekulation eftersom det inte är vinstdrivet vilket möjliggjorde förhandlingar med kommunfullmäktige.

Borgmästaren Francisco Salado som närvarade när invigningen nyligen hölls är nöjd med resultatet och ser det som ett verkligt alternativ för att underlätta tillgången till bostäder för människor i alla åldrar. Det kan utvidgas till övriga Málaga och Andalusien och nå andra regioner.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf