Ángel de la Riva har avlidit – har stor del i golfens utveckling på Solkusten

av | nov 7, 2025 | Golf & sport, Nyheter

Ángel de la Riva som var ordförande i Andalusiens golfförbund i två perioder från 1970 till 2017 har avlidit, vid 86 års ålder.

De la Riva beskrivs som drivkraften bakom golfen på Solkusten.

Ángel de la Riva avled på torsdagen efter ett liv helt ägnat åt golf, skriver Andalusiens golfförbund.

De la Riva beskrivs även som en nyckelperson i golfsportens utveckling på förbundsnivå.

Han var ordförande under två perioder för Andalusiens golfförbund i mer än fyra decennier från 1970 till 2017. Under åtta år var de la Riva ordförande för Guadalhorce Golf Club.

Svenska Magasinet träffade Ángel de la Riva flera gånger i samband med att Spanish Open spelades på Paradoren. Det var för övrigt där han inledde sin karriär inom golfen med att börja spela 1952 för att 1962 bli vice sekreterare vid Club de Campo de Málaga. Året efter blev han tävlingsledare för klubbens golftävlingar.

– Golf har varit min stora följeslagare i livet, brukade De la Riva säga.

Med hjälp av Severiano Ballesteros hade även De la Riva en viss del i att Valderrama fick arrangera Ryder Cup 1997.

Själv var han en ”hyfsad, medioker spelare”, enligt honom själv.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf