Minst sex personer varav en 25-årig spanjor dödades i morse efter att två personer beväpnade med automatvapen öppnat eld mot resenärer på en buss nära Jerusalems centrum.
Enligt tv och Times of Israel rubriceras händelsen initialt som ett misstänkt terrordåd vilket skulle vara ett av de värsta sedan Gazakriget bröt ut i oktober 2023.
Bilder från Israels utrikesdepartement visar flyende människor och panikartade scener.
Terrorstämplade Hamas applåderar den ”heroiska operationen” som utfördes av ”två palestinska frihetskämpar”. ”Vi bekräftar att denna operation är ett naturligt svar på ockupationen och det utrotningskrig som utkämpas mot vårt folk” säger Hamas i ett uttalande.
Hamas tillägger att dagens händelse ”skickar ett tydligt budskap om att planerna att ockupera och förstöra Gaza stad och vanhelga Al Aqsa-moskén inte kommer att gå ostraffat förbi, skriver den palestinska tidningen ’Filastin’.
Även islamiska Jihad berömmer de två frihetskämpar som utförde denna operation som ett naturligt svar på Israels politik.
Vid terrordådet omkom sex personer och cirka femton skadades varav tillståndet för sju bedöms vara allvarligt, enligt nyhetsbyrån AFP som dagstidningen ABC citerar.
En av de döda är 25-årige spanjoren Jacob Pinto från Melilla men bosatt i Israel och som nyligen hade gift sig enligt uppgifter från den judiska sammanslutningen FCJE (Federación de Comunidades Judías de España) i Spanien som nyhetsbyrån Europa Press hänvisar till.
Två misstänkta gärningsmän har ”neutraliserats” uppger lokala medier och tillägger att de sköts till döds på platsen.
Israels militär IDF har inlett en större insats vid flera byar runt omkring Ramallah på Västbanken efter dådet. Militären uppger att de misstänkta gärningsmännen tros ha varit hemmahörande i byarna Al-Qubeiba och Qatanna i området.
Diplomatisk kris mellan Spanien och Israel
Dagens terrordåd i Jerusalem där en spanjor dödas inträffar samtidigt som Spaniens regeringschef Pedro Sánchez inför nio åtgärder mot Israel för att stoppa ”folkmordet i Gaza”.
Spaniens vänsterregering väntas godkänna ett dekret för att befästa i lag förbudet mot försäljning och köp av militär utrustning med Israel. Även fartyg som transporterar bränsle till den israeliska militären kommer även förbjudas i spanska hamnar.
Israels utrikesminister Gideon Saar anklagar Spanien för antisemitism något som Spaniens utrikesdepartement starkt avvisar och kommenterar som falska och förtalande anklagelser.
Spaniens vice regeringschef Yolanda Diaz och ungdomsministern Sira Rego från yttervänsteralliansen Sumar förbjuds att resa in i Israel.
Benjamin Netanyahus regering fördömer åtgärderna och menar att det är ett försök att ”avleda uppmärksamheten” från korruptionsskandalerna.
Spaniens utrikesminister José Manuel Albares har beslutat att kalla hem ambassadören i Tel Aviv, Ana María Solomon vilket signalerar att de diplomatiska förbindelserna med Israel har brutits.











