Sommarträning på stränderna i Orihuela

av | jun 23, 2025 | Nyheter, Sport

Under juli och augusti kommer olika typer av gruppträning att erbjudas på olika stränder längs kusten. 

Kommunfullmäktige i Orihuela kommer att genomföra flera sport- och träningsaktiviteter på sina stränder under sommaren. I programmet, som har titeln “Summer Sports 2025″, kommer det att erbjudas flera olika aktiviteter som är anpassade för olika nivåer. 

Det hela kommer att pågå i juli och augusti. Närmare bestämt 21, 23, 25, 28 och 30 juli samt 1, 4 , 6 , 8, 11, 13, 16, 18, 20, 22, 25, 27 och 29 augusti. Det är alltså måndagar, onsdagar och fredagar som gäller och tiden är från 19:00 till 20:30. 

Ny strand varje vecka

Aktiviteterna kommer att finnas på olika stränder under de olika veckorna. Varje vecka kommer lektionerna att hållas på en annan strand: den första på Campoamor, den andra på Playa Flamenca, den tredje på Cabo Roig, den fjärde på La Zenia, den femte återigen på Campoamor och den sjätte på Playa Flamenca.

Under de sex veckorna kommer det att erbjudas pilatespass, funktionel träning för vuxna och barn, yoga, zumba, HIIT-träning och kampsportinspirerad tränig för vuxna. 

Kommunen har lagt ut ett kontrakt för anbud för att hitta ett företag som vill ansvara för projektet. Budgeten ligger på 25 410 euro och då behöver det vinnande företaget ansvara för utrustning, som exempelvis yogamattor. Varje pass har 50 platser. 

Robbie Eriksson

Robbie Eriksson

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf