Härligt inspirerande vinresa till Spaniens fyra bästa distrikt

av | apr 30, 2025 | Kultur, Resor, Vin

I höst väntar en ny spännande vin- och kulturresa till Valladolid den 24 till 27 oktober. Valladolid ligger i hjärtat av Castilla y León och mellan vindistrikten Ribera del Duero, Cigales, Toro och Rueda med rött, rosé och vitt.

Höstens vinresa blir något extra för den som vill uppleva, smaka och se Spanien.

Vin från några av Spaniens bästa distrikt och vi upplever historiens vingslag, världsarv, vackra floder, färgstarka byar och gastronomiska upplevelser.

Valladolid mitt i hjärtat av det historiska Castilla y León

Under fyradagarsresan bor vi bekvämt på samma fyrstjärniga hotell samtliga nätter. Hotel Recoletos ligger centralt i den historiska staden Valladolid mitt emot den vackra parken Campo Grande och nära till shopping, restauranger och tapasbarer.

Valladolid har också ett av Spaniens vackraste Plaza Mayor.

Resan är speciellt framtagen för Svenska Magasinets läsare.

Den svensktalande auktoriserade guiden och Madridbon Josephine Berne berättar.

Dag 1: Fredag 24 oktober

Vi träffas på Málagas centralstation Maria Zambrano senast klockan 08.30 för att gemensamt ta tåget klockan 09.30 för att vara i Madrid klockan 12.40.

Vid ankomsten till Atochastationen i Madrid möter vi upp med guiden Josephine Berne som är med på hela resan. Med buss reser vi till det Kungliga palatset La Granja de San Ildefonso med sin spännane historia och ett av de främsta exemplen på Bourbonernas kunglig prakt från 1700-talet.

Filipe V, den första Bourbon som regerade i Spanien, blev kär i denna vackra plats redan 1717. Han blev så förälskad att han lät bygga ett palats och trädgårdar med skulpturer och fontäner och som skulle påminna honom om hans barndom vid det franska hovet och Versailles med hans farfar Ludvig XIV.

Det Kungliga palatset var Felipes skapelse. Han hade hittat den idealiska platsen att dra sig tillbaka från världen.

Innan vårt guidade besök vid denna historiska och vackra plats har vi lunch längs vägen.

Efter besöket fortsätter vi till Valladolid där vi övernattar de kommande tre nätterna. Det blir incheckning på hotellet och gemensam middag på kvällen.

Dag 2. Lördag 25 oktober

Frukost och avresa från hotellet klockan 9 till vindistriktet Toro som fick egen ursprungsmärkning 1987. Toros utsökta viner har en lång tradition från tiden före västromerska rikets dagar. Under medeltiden upprätthöll munkar från närliggande kloster, traditionen med att producera vin och på 1800-talet grundade de första kommersiella vingårdarna.

Druvorna Tinta de Toro håller högsta kvalitet. Ett gott Toro-vin fylligt och silkeslent med mogna tanniner som ger en struktur som lovar lång livslängd.

Enligt historien var Toro det första vinet som anlände till Amerika och följde med Christopher Columbus på hans fartyg Pinta.

Besök på Bodega Divina, osttillverkaren Queso Chillón och i den historiska byn Tordesilla.

Vi börjar först med att besöka osttillverkaren Queso Chillón som har producerat ost under flera generationer. De började sin osttillverkning 1890. Fram till nu har de patent på tre av sina olika ostar. Med modernisering och innovation inom kvalitet och hygien har de öppnat det första privatägda ostmuseet i Spanien för att kunna återspegla arbetat sedan 1890.

Här lära oss allt om osttillverkning och vi provar både på ost och vin.

Vi fortsätter till bodega Divina som öppnade 2009 och som arbetar med det viktigaste för att göra ett bra vin, utmärkta druvor.

Toro har ett extremt inlandsklimat från -10 grader under vintern till +40 grader på sommaren. Vingårdarna ligger på mellan 600 och 900 meter över havet vilket ger en dag- och nattemperaturskillnad på upp till 30 grader under sommarmånaderna och mycket lite nederbörd. Allt detta bidrar till druvan Tinta de Toros karaktär.

Även här får vi lära oss om vintillverkning och prova viner tillsammans med en god avsmakningslunch.

Sedan följer lite motion och historia. Vi stannar till på den historiska platsen Tordesilla där vi gör en rundvandring för att lära oss platsens spännande historia. Det var här spanjorer och portugiser delade upp Sydamerika mellan sig.

Det var drottning Johanna I av huset Trastámara, som kallades den vansinniga, satt inspärrad fram till sin död 1555.

Samhället är litet men dess historiska betydelse och arkitektoniska skönhet gör en promenad till en oförglömlig upplevelse.

Innan vi åker tillbaka till hotellet gör vi dagens sista bodegabesök i Rueda.

I början av 1970-talet satsade den ansedda bodegan Marqués de Riscal för att satsa på vita Verdejo-viner. Efter två år valde de Rueda där de byggde sin andra vingård.

Trogen sin pionjäranda skapade Marqués de Riscal ett nytt, ungt, fräscht och fruktigt vitt. Andra vingårdar följde Marqués de Riscals exempel och 1980 skapades ursprungsbeteckningen Rueda. För att uppnå de bästa vita vinerna i regionen fick Marqués de Riscal råd från vinmakare i Petaluma, Australien.

D.O Rueda är en av få europeiska vinproducerande distrikt som specialiserar sig på produktion av enbart vita viner.

Återresa till hotellet. Egen tid och middag på egen hand.

Dag 3. Söndag 26 oktober

 Efter frukosten tar vi en stadsrundtur för att lära oss mer om Valladolid.

Vi reser vidare till Ribera del Duero. Vindistriktets prestige har ökat tack vare deras högkvalitativa röda viner på främst Tempranillo. Druvans egenskaper gör den optimala för lagring på ekfat. Det är eleganta, balanserade viner med utmärkt struktur och tillhör de mest internationellt erkända spanska vinerna.

Vi besöker bodega Carramimbre som grundades 1997 av flera familjer som är djupt rotade i vingårdarna i Ribera del Duero och har tillsammans mer än 70 hektar vingårdsproduktion.

Efter en gemensam lunch fortsätter vi till Bodega Sinforiano i distriktet Cigales som använder ett odlingssystem som bygger på största respekt för naturen, landet och det inhemska klimatet. De använder naturliga produkter och gödningsmedel.

Bodegans roséviner är erkända med otaliga priser i internationella tävlingar. Fri kväll och middag.

Dag 4. Måndag 27 oktober

Vinresans sista dag. Efter frukosten börjar återresan med ett första stopp vid bodegan Cuatro Rayas.

Vingården grundandes 1935 och sedan dess har produktionen byggt på lagarbete mellan vinodlaren som vårdar druvorna och vinmakaren som ser till att frukten uttrycker sina bästa egenskaper i vinet. Deras viner på Verdejodruvan är ledande inom konsumtion av vitt vin i Spanien och är uppskattade i utlandet i mer än femtio länder.

Vi fortsätter sedan till Avila som är Spaniens högst belägna provinshuvudstad. Staden är egentligen en borg från 1100-talet omgärdad av en 2,5 kilometer lång mur med åttioåtta torn och nio portar. Sedan länge är Ávila klassad som Världsarvsstad av Unesco.

Här har vi en kort rundtur och avslutningslunch innan vi fortsätter till Madrid för att ta tåget klockan 17.30 tillbaka till Málaga

Priser

Pris från Málaga: 1.055 euro per person i dubbelrum. Enkelrumstillägg: 138 euro

Inkluderar:

Tåg Málaga-Madrid-Málaga, buss, fyrstjärnigt hotell med frukost under tre nätter, fyra luncher, en middag, inträde till San Ildefonso, besök vid en osttillverkare, fem bodegor och svensktalande auktoriserad guide.

Boka i tid. Platserna är begränsade.

Anmälan och betalning till resan görs hos researrangör Ruta Solar, Pasaje La Pandereta, s/n 29640 Fuengirola. e-post: sofia@rutasolar.com tel: +34 952 479 954. (Sofia)

Med reservation för förändringar.

OBS! Anmälan senast 25 augusti.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf