Tre kvinnor har puttats ner från balkonger

av | jan 21, 2025 | Lokalt

Inte mindre än tre fall har inträffat sedan 28 december på Solkusten där kvinnor har fallit från balkonger. Den senaste händelsen inträffade tidigt i måndags morse då en kvinna föll från femte våningen i en flerfamiljsfastighet i stadsdelen Las Flores i Málaga.

I samtliga tre fall har kvinnorna ådragit sig skador men överlevt.

Nationalpolisen grep en man sent på måndagskvällen efter händelsen tidigare på dagen i Las Flores i Málaga. Enligt uppgifter i Diario Sur skulle myndigheterna har utfärdat ett besöksförbud som mannen inte hade följt.

Senaste tiden har ytterligare två fall inträffat i Málaga stad och i Marbella.

Den 3 januari föll en kvinna från fjärde våningen i en fastighet i stadsdelen La Victoria. Här grep lokalpolisen kvinnans pojkvän som senare släpptes. Misstankarna kvarstår mot honom.

Den 28 december greps en man i Marbella för att ha medverkat till att en kvinna föll från fjärde våningen i flerfamiljsfastighet. Mannen och kvinnan hade en sporadisk relation. Fallet dämpades den gången tack vare markisen till en terrass.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf