Åklagaren kräver att Joakim Broberg omgående fängslas

Joakim Broberg
Foto: Skärmdump Nationaldomstolen AN (Audiencia Nacional).

Åklagarmyndigheten kräver att Joakim Broberg och ytterligare fyra dömda omgående placeras i fängelse med hänvisning till att det finns en risk för flykt.

Nyligen dömdes Broberg till 9 års fängelse för narkotikahandel och penningtvätt samt böter på 4,9 miljoner euro.

Ola Josefsson
Publicerad idag 08:52

Åklagaren som handhar narkotikamål menar att straffet ska verkställas och att den utdömda påföljden ska avtjänas omgående även om Joakim Broberg har överklagat domen vid nationaldomstolen AN (Audiencia Nacional).

Myndigheten begär detta för Broberg och fyra andra dömda, med hänvisning till att det finns en risk för flykt.

Broberg ska ha ”agerat chef” i ett nätverk som transporterade narkotika till norra Europa, främst Sverige.

Svensken ska enligt domen varit ”permanent” inblandad i narkotikahandel av främst hasch och marijuana, även om domstolen frikände honom från att vara en del av en kriminell organisation.

Enligt domen är det även bevisat att styvsonen till Marbellas borgmästare tvättade 4,8 miljoner euro genom köp av hus, andra fastigheter samt guld och ädelstenar.

Som Svenska Magasinet tidigare har berättat är fastighetsbranschen ett område där penningtvätt ofta förekommer. Mäklare som är relevanta ur penningtvättshänseende har släktband till tongivande aktörer i gängkriminella nätverk.

Det är en affärsrörelse som pågår dygnet runt. Att svenska gäng tvättar knarkpengar i Spanien.

Tips om nyheter?