Heliga stolens presstalesman Matteo Bruni berättade på torsdagen om påvens fjärde internationella apostoliska resa till Spanien och platserna Madrid, Barcelona och Kanarieöarna. Resan kommer att beröra teman som fred, nedrustning, enhet, ungdomar, kultur, ny teknik och migration, samtidigt som den uppmuntrar en kyrka som ”fortfarande har mycket att säga på många områden”.
När påven landar på flygplatsen Adolfo Suárez Madrid-Barajas vid 10.30 på lördagen kommer han till ett land där de flesta nyheter handlar om korruptionsskandaler.
När påve Leo XIV tar mark kommer medierna att rapportera dygnet runt.
Påvebesöket bidrar till att det blir en aning lugnare för regeringschefen Pedro Sánchez som gör sitt bästa för att hantera flera skandaler som åtalet mot den tidigare regeringschefen José Luis Rodríguez Zapatero för hans påstådda inblandning i räddningsaktionen av flygbolaget Plus Ultra och utredningen kring den tidigare partiaktivisten Leire Díez.
Kanarieöarna
Under sitt besök kommer påve Leo XIV att färdas 2 500 kilometer med stopp i Madrid, Barcelona, Gran Canaria och Teneriffa.
Det blir många tal, möten och besök vid torg och arenor. Uppskattningsvis en halv miljon människor varav många katoliker väntas delta i de olika evenemangen som har teman med allt från nedrustning till fred, från kyrkans roll till de utmaningar som Spanien och Europa står inför, från försvaret av livet till migration.
– Det säger sig självt att förväntningarna är höga, sa Heliga stolens presstalesman, när han presenterade programmet och detaljerna kring påvens pilgrimsresa till ”ett land med en uråldrig kristen tradition”.
Gaudí 100 år
Påven ska bland annat välsigna Sagrada Família och Kristi torn (La torre de Jesucrist) det högsta tornet som sträcker sig 172,5 meter upp i luften och gör kyrkan till världens högsta.
Ceremonin den 10 juni blir exakt 100 år efter den legendariske arkitekten Antoni Gaudís avled. Ingen blir överraskad om Gaudí blir helgonförklarad.