Nationella polisen inledde tillslaget efter upptäckten att butikerna sålde receptbelagda potensmedel öppet över disk. Under insatsen, som skedde i samarbete med lokala hälsoinspektörer, beslagtogs totalt 216 smoothies.
Smoothies spetsade med läkemedel
De populära dryckerna visade sig innehålla sildenafil och tadalafil – de aktiva ämnena i läkemedel som Viagra och Cialis. Dryckerna såldes till ovetande kunder utan att något recept krävdes.
Hälsoexperter varnar nu för livsfara. Att få i sig dessa substanser utan läkarövervakning innebär en stor risk för hjärtat och den allmänna hälsan.
Giftiga skaldjur och illegala bantningspiller
Men de så kallade “sex-shakerna” var bara toppen av isberget. Utöver dryckerna fann polisen:
- Fyra kilo förbjudna svarta musslor och röda krabbor. Dessa hade fiskats illegalt i skyddade mangroveträsk i Ecuador, där vattnet är så förorenat att skaldjuren är fulla av giftiga tungmetaller.
- Farliga bantningspiller som är så hälsovådliga att de redan förbjudits i Argentina och Colombia.
- Alkoholdrycker som såldes utan korrekta skattestämplar.
Spårades via sociala medier
Utredningen startade efter att polisen fattat misstankar mot en butikskedja specialiserad på sydamerikansk import. Genom att granska sociala medier hittade utredare annonser för de “prestationshöjande” dryckerna, vilket ledde dem till de olagliga varorna.
Insatsen kulminerade i gripandet av företagets chef och hans dotter. Ytterligare fyra personer står under utredning av polisen. Myndigheterna tvingades omedelbart kassera de giftiga skaldjuren då de saknade all form av dokumentation och utgjorde en direkt hälsofara.