Venezuelaner i Madrid: En dröm går i uppfyllelse

Donald Trump publicerade ett foto föreställande Maduro i handbojor. I Madrid jublar venezuelaner.
Ola Josefsson
Publicerad 4 January, 2026

USA:s attack och gripandet av Venezuelas president får stor uppmärksamhet i Spanien. Här lever över 400 000 venezuelaner, några uppgifter säger en halv miljon, varav många i exil.

Sánchezregering och den tidigare regeringschefen José Luis Rodríguez Zapatero har haft nära kontakter med diktatorn Nicolás Maduro.

Spanska företag som Telefónica, BBVA, Inditex och Repsol har stora intressen i Venezuela med en omsättning på 1,3 miljarder euro.

I Madrid samlades tusentals venezuelaner för att fira gripandet av diktatorn Nicolás Maduro. Omkring 400 000 venezuelaner är bosatta i Spanien varav många lever här i exil.

Läs mer: 120.000 venezuelaner har sökt asyl sedan 2018

Venezuelanerna har fortsatt att komma till Spanien under 2025. De representerar den största gruppen asylsökande och står för 58 procent av det totala antalet ansökningar som registrerats mellan januari och oktober ifjol.

– Vi är mycket lyckliga idag. Vi har utstått 26 år av tyranni och förtryck, säger Ricardo och Alicia, ett par från Venezuela som lever i exil i Málaga, till tidningen La Opinión.

Hoppet om en demokratisk framtid lever i högsta grad bland dem.

Störst intressen

I flera spanska städer har det arrangerats manifestationer av olika slag till stöd för Trump och USA:s operationen ”Operation Absolute Resolve” för att gripa Nicolás Maduro.

Det har även hållits protestaktioner mot USA som har samordnats av vänsterpartierna Izquierda Unida, Podemos och socialisternas ungdomsförbund Coordinadora Juvenil Socialista. På onsdag är en manifestation planerad att hållas på Plaza de la Constitución.

Spanien är det EU-land som har störst intressen i Venezuela. Det betyder att mycket kan stå på spel vid ett regimskifte.

Diplomatisk berg-och-dalbana

Spaniens socialistregering har haft nära kontakter med Venezuela under många år. Samtidigt har Madrid och Caracas åkt diplomatisk berg-och-dalbana sedan 1999.

Botten nåddes under den spanska högerregeringen med José María Aznar. Spanien var ett av få länder som erkände det misslyckade kuppförsöket mot Hugo Chávez 2002.

Relationen tinades upp under PSOE-ledaren José Luis Rodríguez Zapateros regeringstid i Spanien för att återigen frysa till is när Mariano Rajoys följde under nästa högerregering.

Efter att PSOE kom tillbaka som regeringsparti under Pedro Sánchez ledning har relationen tinats upp något igen. PSOE:s regeringspartner Sumar fördömer den amerikanska interventionen.

Läs mer: Chávez betalade sju miljoner till att förändra spansk politik

Sumars föregångare som vänsterinriktat protestparti, Podemos, som har minskat betydligt, fick stora summor pengar från Venezuelas tidigare president Hugo Chávez. Målet var att förändra Spaniens politik.

Spanska medier har tidigare rapporterat om nära kopplingar mellan partitopparna i vänsterradikala Podemos och Venezuela. Avslöjandena visar att Podemos i Spanien föddes som en förlängning av Chávez politik i Venezuela.

Konsekvenser

USA:s intervention kommer att få konsekvenser för Spanien, menar Armando Jiménez, professor i internationella relationer vid Francisco de Vitoria-universitetet.

Madrid kommer att tvingas till att ta ställning diplomatiskt för det ena eller det andra blocket, vilket oundvikligen kommer att skapa fiender bland andra länder.

Läs mer: Tyst från regeringen efter att María Corina Machado fick Nobels fredspris

Bland det mest intressanta blir att efter Maduros fall kan nytt ljus komma i dagen kring frågor som kan visa sig komprometterande för Sánchezregeringen.

Det finns misstankar om ett möjligt hemligt samarbete och nära kontakter mellan Madrid och Caracas.

Guld och olja

Det finns misstankar om Spaniens eventuella köp av olja till låga priser eller den illegala införseln av guld som bryts i Venezuela.

Så har vi den gamla spanska sosseledaren José Luis Rodríguez Zapatero. Hur har dennes kontakter varit med diktatorn Maduro?

I en första kommentar skriver Sveriges statsminister Ulf Kristersson att “det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur”.

Spaniens oppositionsledare Alberto Núñez Feijóo kritiserar Maduro och hans allierade. Vi lever med hoppet om att Venezuela kan återfå den framtid som har blivit fråntagen landet med tystnaden från alltför många ledare i mitt land.

Tips om nyheter?