850.000 invånare i Málagaprovinsen kommer att få tillbaka 425.000 euro. 86 procent av elförbrukarna har fått felaktiga elräkningar efter att de nya avgifterna infördes. Inom en månad kommer elbolaget Endesa att betala tillbaka pengar, uppger La Opinión de Málaga idag.
Den månatlig fakturering av el har orsakat en störtflod av klagomål från tusentals invånare i provinsen. Efter påtryckningar från regionalregeringen i Andalusien kommer elbolaget Sevillana-Endesa att betala tillbaka felaktiga belopp till runt 850.000 elkunder.
Elbolaget skyller på att de nya beräkningsreglerna har införts av staten. Dessutom har Endesa förklarat att beräkningen kom till för att kunden skulle gynnas. Men i verkligeheten har det blivit tvärtom.
Det har lett till att tusentals kunder först har fått en faktura som har varit för låg, därefter har ytterligare en faktura kommit som har varit allt för hög för många familjer som i dessa tider brottas av ekonomisk kris.
Enligt en rikstäckande undersökning som konsumentorganisationen Facua har utfört anser 71 procent att den nya månatliga räkningen försvårar kontrollen av elförbrukningen.
Hela 91 procent är missnöjda med en månatlig faktura där det först görs en uppskattning av elförbrukningen för att sedan månaden efteråt på nästa faktura innehålla den faktiska förbrukningen. Uppskattningen av elförbrukning är baserad på motsvarande period föregående år.
Endast 7 procent menar att det nya beräkningssystemet varken är till skada eller gynnar elkonumenten medan bara en procent uppskattar det nya systemet.
Hela 71 procent menar också att informationen om de nya elfakturorna har varit bristfällig.