På torsdag är det årsdagen av den svåra flygkraschen i Madrid som krävde 154 människoliv. Föreningen som består av anhöriga som miste livet i olyckan, Asociación de Afectados del Vuelo JK5022, kommer att anordna ett antal minnesstunder under torsdagen.
På måndagen publicerades en rapport om flygolyckan i Madrid. Haverikommissionen Comisión de Investigación de Accidentes e Incidentes de Aviación Civil ( Ciaiac ) tillsammans med Ministerio de Fomento skriver att det var tekniska fel i samband med den mänskliga faktorn som orsakade den svåra flygolyckan.
Enligt rapporten var det en rad olyckliga omständigheter som orsakade flygolyckan. Vingklaffarna var inte utfällda vid och systemet som skulle varna var ur funktion. Även kontrollen som utförs av tekniker före start borde ha upptäckt att något var fel, skriver haverikommissionen.
Det var den 20 augusti i fjol som Spanairs flyg JK5022 på väg till Las Palmas på Gran Canaria kort efter start klockan 14.23 störtade vid rullbanan 36L vid Madrids flygplats Barajas.
 
				


 








