Besked: Momsen på gas sänks från 21 till 5 procent

Vid en radiointervju för Cadena Ser meddelade regeringschefen, socialdemokraten Pedro Sánchez, att momsen sänks från oktober och fram till årsskiftet.
Ola Josefsson
Publicerad 1 September, 2022

Oppositionsledaren Alberto Núñez Feijoo (Partido Popular) har föreslagit en sänkning av momsen på gas från 21 procent till 5 procent. Vid en radiointervju för Cadena Ser meddelar regeringschefen, socialdemokraten Pedro Sánchez, att momsen sänks från oktober och fram till årsskiftet.

Prisutvecklingen på gas har rakat i höjden på den internationella marknaden med nya rekord under hela augusti.

Skattesänkningar och momssänkningar är inget som regeringspartiet PSOE normalt förespråkar. Med tanke på de föga smickrande utsikterna inför hösten och vintern har regeringen nu valt att sänka momsen på gas.

Det betyder att momsen på gas hamnar på samma nivå som el, som i våras sänktes från 10 till 5 procent.

Finansminister María Jesús Montero kommenterar beslutet och vad resultatet blir för statens kassakista och för invånarna.

– Det handlar om 190 miljoner euro. Det är en selektiv åtgärd som införs vid ett lämpligt tillfälle. Det är under vintern när uppvärmning behövs som sänkningen gör det möjligt för familjer att känna sig mer bekväma.

Det är dock inte alla hushåll som påverkas av den sänkta momsen. Den gäller inte vid inköp av gasflaskor så kallade “bombona de butano” eller “propano”. Här ligger priset i nuläget på 19,55 euro per flaska.

Tips om nyheter?