Barnafödandet är sedan mer än ett decennium tillbaka lägre i Spanien än snittet inom EU-länderna. I Málagaprovinsen ligger dessutom mer än hälften av kommunerna under snittet i hela landet som ligger på 10,75 nyfödda per tusen invånare. Det är främst de mindre kommunerna i provinsens inland där barnafödandet är lågt och i flera av dem föds det färre barn än det avlider invånare. De tre kommuner som ligger i topp vad gäller antalet nyfödda är Rincón de la Victoria, Ojén och Cártama.
Få nyfödda i provinsen
Redaktionen SvM
Publicerad
8 April, 2007
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Snart är det dags för ferian i Marbella – i år med golftävling
Sista chansen att boka plats på succéresan till Valladolid!
I maj står festerna på rad i Córdoba
Teatro Real i Madrid firar 30 år sedan nyöppningen
Världen
Spaniens utrikesminister avfärdar påståenden att landet blir uteslutet ur Nato
Natos utrikesministermöte i Helsingborg: Kommer Spanien tvingas öka försvarsutgifterna?
Spanien vill se EU-armé – Sverige säger nej – ”är inte realistiskt”
Svenskägda Europa Point FC vill locka fotbollsintresserade svenskar till Gibraltar
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu