Ägarinnan till ett privat ålderdomshem i Alhaurín de la Torre greps igår av Guardia Civil. Den 49-åriga kvinnan misstänks tillsammans med tre andra för omfattande bedrägerier riktade mot åldringar boende på hemmet. Kvinnan uppges ha lurat åldringar utan nära släktingar att skriva på fullmakter som gav henne tillgång till deras tillgångar som bankkonton och fastigheter. Hon hävdade att papperen åldringar skrev under var för att ansöka om extra bidrag till pensionen för att täcka delar av kostnaden på 800 euro/månaden. Polisen inledde utredningen mot hemmet för omkring tre månader sedan det inkommit en polisanmälan. Det var vid tiotiden på förmiddagen som polisen kom till hemmet Nuestra Señora de Gracia i urbanisationen Pinos de Alhaurín. Vid gripandet beslagtogs även ett omfattande material både på hemmet och i kvinnans bostad.
Ägarinna till ålderdomshem i Alhaurín gripen
Redaktionen SvM
Publicerad
20 April, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Härligt inspirerande vinresa till Spaniens fyra bästa distrikt
Vårens bästa utflykter
Fuengirola kommun arrangerar nordisk kulturfestival 25 april
Anders Zorn-utställning i Madrid
Estepona – staden med de vackra parkerna och den annorlunda tjurfäktningsarenan
Världen
Stenson debuterar på Staysure Legends Tour 24-26 april
Rory McIlroy skriver historia efter en ny seger i US Masters 2026
Docka föreställande Netanyahu brändes i Málaga – Israel protesterar
Jon Rahm och Ludde Åberg klarade sig vidare i US Masters
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu