Málagas flygplats märker naturligtvis också av att högsäsongen för turismen nu drar igång på allvar. Flygplatsen räknar med att det kommer att starta och landa i genomsnitt 365 flyg om dagen under juli och augusti. Den här helgen är det 425 flyg under morgondagen och 1 460 fram till och med måndag. Det är dock färre än de 1 752 flygningar som registrerades under den första helgen i juli förra året. Totalt över högsäsongen beräknas det dock bli i stort sett samma trafikmängd som under förra sommaren. Den stadiga ökningen av antalet passagerare de senaste åren ser därmed ut att mattas av i år, vilket inte enbart är negativt då man i väntan på den nya terminalen ligger på flygplatsens absoluta maxkapacitet.
Stor trafik på Málagas flygplats
Redaktionen SvM
Publicerad
30 June, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Resmål
Djupt ner i det blå: Bästa dykningen på kusten
Snorkla vid Torrox och upptäck gamla vrak
La Herradura: En hästsko vid havet
Den aristokratiska pärlan Osuna
Livets bästa dagar i Sanlúcar de Barrameda
Världen
Spanien skickar nödhjälp till Venezuela
Från kris till guldfeber: Supertalangen vände på steken för Spanien
Sverige överkört av Nederländerna efter chockstarten
Kan Sverige överraska i VM 2026?
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu
