Obeveklig hetta torkar ut Sydeuropa och hotar inte minst äldre människors bräckliga hälsa. Värden för många miljarder kronor går till spillo när skördarna vissnar, floder torkar ut och betesmarker förvandlas till damm.I Spanien och Portugal har torkan inte varit så illa på 50 år. Skördarna i Spanien, Portugal och Nordafrika har i stor utsträckning förstörts. EU-kommissionen säger att spannmålsproduktionen i år troligen minskar med tio procent, eller 28 miljoner ton, på grund av torkan i många länder.
Torka hotar hälsa och skördar
Redaktionen SvM
Publicerad
17 July, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Día del Residente Extranjero firar ett kvarts sekel i Estepona
Fuengirola kommun arrangerar nordisk kulturfestival 25 april
Härligt inspirerande vinresa till Spaniens fyra bästa distrikt
Kulturfesten Feria Internacional de los Países firar 30 år
Anders Zorn-utställning i Madrid
Världen
NATO påminner om att inget allierat land kan stängas av eller uteslutas efter hotet mot Spanien
Nya EU-regler för att resa med hund – det här måste du ha koll på 2026
Spaniens krav på EU: Bryt bandet med Israel
Stenson debuterar på Staysure Legends Tour 24-26 april
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu