I slutet av månaden får man räkna med vissa trafikproblem i Torre del Mar. Då inleds nämligen arbetena med att omvandla den gamla kustvägen N-340 till en stadsgata. Näringsministeriet lade igår ut arbetena på företaget Guamar till en kostnad av 800 000 euro. Ombyggnaden ingår i avtalet mellan Vélez-Málagas kommun och näringsministeriet i samband med att kommunen tar över ansvaret för vägen. Det sedan den nya motorvägen öppnades och nu sväljer genomfartstrafiken. Företaget har 4,5 månader på sig att genomföra arbetena.
Gatuarbeten i Torre del Mar i höst
Redaktionen SvM
Publicerad
13 September, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Härligt inspirerande vinresa till Spaniens fyra bästa distrikt
Vårens bästa utflykter
Fuengirola kommun arrangerar nordisk kulturfestival 25 april
Anders Zorn-utställning i Madrid
Estepona – staden med de vackra parkerna och den annorlunda tjurfäktningsarenan
Världen
Stenson debuterar på Staysure Legends Tour 24-26 april
Rory McIlroy skriver historia efter en ny seger i US Masters 2026
Docka föreställande Netanyahu brändes i Málaga – Israel protesterar
Jon Rahm och Ludde Åberg klarade sig vidare i US Masters
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu