Det högteknologiska företaget Epcos har valt fabriken i Málaga som platsen för att presentera en ny lovande produkt. Epcos har produktionsenheter över stora delar av världen och tillverkar komponenter till el. och elektronikindustrin. Det är en ny kondensator till så kallade Xenonstrålkastare på fordon som har tagits fram efter omfattande forskning och utveckling. Den ska bland annat tillverkas i Málaga på den gamla Siemensfabriken. Företaget har redan ett stort kontrakt för tillverkning av kondensatorer åt Osram, som är ledande i Xenonstrålkastare. Det talas inte om några nyanställningar i Málaga i nuläget, men framtiden ser enligt Epcos ljus ut för fabriken i Málaga.
Högteknologiskt företag går bra i Málaga
Redaktionen SvM
Publicerad
27 September, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Härligt inspirerande vinresa till Spaniens fyra bästa distrikt
Vårens bästa utflykter
Fuengirola kommun arrangerar nordisk kulturfestival 25 april
Anders Zorn-utställning i Madrid
Estepona – staden med de vackra parkerna och den annorlunda tjurfäktningsarenan
Världen
Stenson debuterar på Staysure Legends Tour 24-26 april
Rory McIlroy skriver historia efter en ny seger i US Masters 2026
Docka föreställande Netanyahu brändes i Málaga – Israel protesterar
Jon Rahm och Ludde Åberg klarade sig vidare i US Masters
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu