I Fuengirola är man sedan ett par år tillbaka igång med ett så kallat öppet köpcentrum i centrala staden. Affärsidkarna samarbetar med kampanjer och service till kunder för att upp kampen med de stora köpcentrum som växer upp runt staden. Kommunen bidrar även genom anläggandet av parkeringsgarage och en allmän upprustning i centrum. En mängd gator snyggas upp och byggs om till gågator helt eller delvis. I den senaste fasen ska nu det arbetet komma igång på gatorna San Rafael, Quemada, Marconi och Medina.
Gatubilden snyggas upp i Fuengirola
Redaktionen SvM
Publicerad
23 October, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Härligt inspirerande vinresa till Spaniens fyra bästa distrikt
Vårens bästa utflykter
Fuengirola kommun arrangerar nordisk kulturfestival 25 april
Anders Zorn-utställning i Madrid
Estepona – staden med de vackra parkerna och den annorlunda tjurfäktningsarenan
Världen
Stenson debuterar på Staysure Legends Tour 24-26 april
Rory McIlroy skriver historia efter en ny seger i US Masters 2026
Docka föreställande Netanyahu brändes i Málaga – Israel protesterar
Jon Rahm och Ludde Åberg klarade sig vidare i US Masters
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu