I våras arrangerades den första blombytardagen i svensk regi i Fuengirola. Det var trubaduren, sångförfattaren, fotografen och den tidigare snusfabrikören Bengt Sändh som organiserade den första där besökarna byter blommor med varandra.
– Det blev en riktig folkfest och sedan dess har folk tjatat om att vi borde upprepa detta till hösten. Därför gör vi nu det, meddelar Bengt Sändh.
Det måste finnas annan mänsklig verksamhet än att sitta på rumpan och sörpla rödvin, sa Bengt Sändh inför den första blombytardagen.
– Medan vi själva blir allt fulare kan vi kompensera detta med att odla sånt som är vackert. Det är framtidsplanering, förhoppningar, livsglädje, fest, samverkan och gemenskap.
Jippot går ut på att besökarna byter krukväxter med varandra. Du kan exempelvis byta din begonia mot en pelargonia. Vi kan även byta trädgårdsväxter. Vi ger bort, tar emot eller stjäl skott av varandra. Vi byter fröer, knölar och lökar.
Blombytardagen arrangeras på La Chispa vid feriaplatsen i Fuengirola söndagen den 13 oktober mellan klockan 15 och 19. Samtidigt serveras söndagsbuffé med sill, fläskstek, kyckling, Jansson med mera för tio euro.











