Allt fler svenskar hittar till mysiga Almuñécar på Costa Tropical. Faktum är att svenskar och andra nordbor står för majoriteten av de utländska besöken.
83.084 besökare kom till turistkontoren i Almuñécar under fjolåret och många av dessa var svenskar. Enbart under december ökade antalet besökare vid turistkontoren med 11,4 procent jämfört med samma månad i 2012.
Turistkontoret ger service på många olika sätt och aldrig någonsin har kontoret haft så många besökare som ifjol, säger samordnaren Rafael Caballero i ett pressmeddelande.
”Siffrorna understryker bara det stora intresse vi har sett från i våras och som sedan har fortsatt under hösten med tanke på det vackra vädret vi har haft i år” säger Rafael Caballero.
Turistkontoret Palacete La Najarra har tagit emot 65 procent av besökarna medan de två turistkontoren i La Herradura har haft 26 procent respektive 9 procent.
När det gäller de utländska besökarna toppar de nordiska länderna med Sverige i spetsen med 9,3 procent.











