Svenskamagasinet
Web



AKTUELLA
TEMPERATURER

Costa del Sol
Click for Málaga, Spain Forecast

Stockholm
Click for Stockholm, Sweden Forecast


Malaga webcam
Málaga Webcam
Se Svensk TV

Fråga mäklaren: Måste jag betala extra kapitalvinstskatt (plusvalía) vid en försäljning även om jag säljer med förlust?

Historiskt sett har alla fastighetsägare betalat denna markvärdesskatt. Även de som hade sålt en bostad med förlust och som kommunen ändå tvingade att betala reavinstskatt, trots att ingen vinst hade redovisats efter försäljningen.


Av Sven F. Källström, ägare till Alamo Costa del Sol Real Estate
Edificio Fortuna, C/ Córdoba 37, Local 5 • 29640 Fuengirola (Málaga)
Tel: +34 952 46 95 19 • Fax: +34 951 24 26 31 • E-mail: info@alamocostadelsol.com
www.alamocostadelsol.com


Många försäljningar går med förlust och många fler kommer det att bli eftersom dagens priser oftast är lägre än de som gällde för några år sen. Numera är det lättare att reklamera det belopp man har betalat i kommunal reavinstskatt efter att ha sålt en bostad utan någon vinst.

Vad är Plusvalía och vem betalar den?
Plusvalía (Impuesto sobre el incremento de valor de los terrenos de naturaleza urbana) är en kapitalvinstskatt som tas ut på ökningen av det officiellt fastställda värdet på marken som bostaden är byggd på sedan den sist var såld. Procentsatsen varierar beroende på var bostaden ligger, hur stor marken är och hur lång tid som har gått sedan den sist såldes. Detta gäller både för nya och begagnade bostäder. Denna skatt skall inte blandas ihop med Reavinstskatt (Ganancia Patrimonial) som är skatt på den vinst man gör vid bostadsförsäljningen och som också betalas av säljaren. Vid fastighetsöverlåtelser alltid säljaren som betalar skatten eftersom säljaren är den part som är skattskyldig för värdeökningen av marken.

Domstolsutslag i Valencia blir ett prejudikat
Enligt en dom nyligen från högsta domstolen i Valencia är det inte nödvändigt med en expertvärdering för att fastställa fastighetens värde, eftersom domstolen anser att de värden som framkommer i köpeavtalet tydligt visar på fastighetens verkliga värde och man kan därmed fastslå om säljaren har gjort någon vinst eller inte. Tidigare var den skattebetalare, som ville reklamera på rättslig väg, tvungen att få fastigheten värderad av en sakkunnig för att bevisa att det verkliga överlåtelsevärdet var lägre än anskaffningsvärdet.

Detta kan leda till en ny lagstiftning!
Regeringen kommer troligen bli tvungen att genomföra en lagändring för att förhindra att kommunerna fortsätter att kräva betalning i sådana här situationer. Det starkaste argumentet till skattebetalarens fördel, är att den spanska författningsdomstolen har fastslagit att det strider mot principen om ekonomisk kapacitet som fastställs i artikel 31.1 i den spanska författningen, att tvinga en medborgare att betala skatt för en obefintlig förmögenhet efter försäljningen av en fastighet.

Vad gör jag för att få tillbaks skatten?
Först och främst måste de som vill bestrida den slutgiltiga reavinst som kommunen har ålagt dem, vara på det klara med att de först måste betala den och därefter påbörja reklamationsprocessen. För att kunna kräva återbetalning måste de troligtvis gå via domstol. Kontakta din advokat som känner till processen.
 

Hittar du inte det du söker kan du prova här: 

Google
 







Vittsjö

























Spanien Magasinet allt om Spanien